Відбулося засідання Президії БМАНУМ
17 грудня 2014р. у Червоній залі ЧНУ імені Юрія Федьковича відбулося засідання Президії БМАНУМ з проблеми: «Удосконалення діяльності наукових відділень Буковинської Малої академії наук учнівської молоді з метою якісної підготовки учнів до ІІ-ІІІ етапів Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт». У засіданні взяли участь декани факультетів, науковці Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича (керівники відділень, секцій БМАНУМ, члени Президії та науково-методичної ради БМАНУМ), методисти БМАНУМ.
Про шляхи підвищення якості підготовки учнів-членів БМАНУМ до участі у ІІ та ІІІ етапах Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт у 2014/2015 н.р. доповіла Микитюк Світлана Миколаївна – начальник відділу дошкільної, загальної середньої, спеціальної освіти та соціального захисту Департаменту освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації.
«Департаментом освіти і науки приділяється належна увага для підтримки обдарованої молоді - важливим аргументом є фінансове сприяння Буковинській Малій академії наук учнівської молоді. – Зазначила Світлана Миколаївна, – Буковинська Мала академія наук учнівської молоді докладає зусиль для покращення результативності участі у конкурсах-захистах науково-дослідницьких робіт. Минулорічні результати (25 перемог) принесли Чернівецькій області 9 місце на рівні України за відсотком переможців від загальної кількості учасників у Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт».
Представник Департаменту освіти і науки відзначила наукові відділення та викладачів, які у минулому році забезпечили результативність області. Наукове відділення наук про Землю впродовж двох останніх років на ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту приносить призові місця і за рейтингом займає перше місце, розділивши його з двома іншими областями. Велика заслуга в цьому керівника відділення Костащука Івана Івановича та викладачів.
Високі результати мають наукові відділення історії (керівник відділення Герегова Світлана Володимирівна), хімії та біології (керівник відділень Федоряк Марія Михайлівна, Скрипська Ольга Василівна), фізики (вчитель Пшенічка Пауль Францович), математики (керівник відділення Черевко Ігор Михайлович), французької мови (керівник відділення Орищук Сергій Васильович).
Також Світлана Микитюк звернула увагу присутніх на вимоги Департаменту щодо проведення конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт:
1. Своєчасне висвітлення результатів конкурсу в день його проведення - одразу ж після підведення підсумків - є актуальним і в цьому році. Детальна інформація та терміни будуть прописані у Дорожніх картах, які затверджуються Департаментом освіти і науки за 10 днів до проведення ІІ етапу нашого конкурсу, щовідбудеться 14 лютого 2015 року.
Департамент освіти і науки завжди виступає за прозорість і відкритість будь- якого заходу. Тому в усіх наукових відділеннях потрібно створити належні умови для того, щоб конкурс-захист пройшов з дотриманням вищезазначених умов і дозволити всім бажаючим бути присутніми, за умови, що вони не втручатимуться в хід конкурсу. Це захистить від непорозумінь та апеляцій.
Ще один аспект – це неупередженість в оцінюванні всіх етапів конкурсу. Оскільки на ІІІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт в м.Київ їде лише один представник від секції, то ж наше основне завдання: безпристрасно і об’єктивно оцінити найкращого учасника, який представлятиме область.
Фахові тести. Одним з важливих аспектів є підготовка учасників конкурсу до складання фахових тестів. Тому за період, який залишився, необхідно приділити достатньо уваги підготовці слухачів до фахового випробування. Доцільно налагодити тіснішу співпрацю з вчителями ЗНЗ, які викладають ці предмети. Збірники тестів, які за рівнем складності максимально наближені до всеукраїнського рівня, повинні мати всі керівники наукових робіт.
Враховувати і психологічну готовність слухача до конкурсу-захисту.
Звернути увагу на етику наукової дискусії.
Тріска Марія Костянтинівна, директор БМАНУМ проаналізувала роботу Малої Академії за 2013-2014 н.р., її філій,наукових товариств та об’єднань учнів, а також окреслила перспективи розвитку на 2014-2015 роки. Директор відзначила позитивну динаміку щодо кількості учнів, які щороку залучаються до науково-дослідницької роботи у ЗНЗ області. Аналізуючи стан підготовки до цьогорічного конкурсу, Марія Костянтинівна зазначила, що за попередніми даними слухачі БМАНУМ спільно з науковими керівниками готують до захисту на ІІ етап близько 130 робіт. Також директор БМАНУМ звернула увагу на проблемні питання, вирішення яких вбачає основним завданням на перспективу: продовження розширення наукових відділень та нових секцій відповідно до структури МАН України; поглиблення фахових, науково-методичних знань педагогів та молодих науковців БМАНУМ для підвищення рівня знань учнів з основ наук; зміцнення матеріально-технічної бази і фінансування БМАНУМ для створення належних умов для проведення наукових досліджень; створення нових механізмів заохочення, підтримки та стимулювання наукового пошуку; забезпечення подальшого розвитку пропедевтичного напрямку створення груп учнів 6-8 класів на базі гімназій та ліцеїв.
Ушенко Олександр Григорович, проректор з наукової роботи ЧНУ імені Юрія Федьковича під час свого виступу зазначив: «Наша Академія повністю відповідає гаслу революції Гідності «зміни потрібно починати з себе».
Ляшенко Світлана Іванівна, заступник директора БМАНУМ детально доповіла про Особливості організації науково-дослідницької діяльності учнів у 2014/2015 н.р. та формування в учнівської молоді науково-дослідницьких навиків.
Важливим аспектом є забезпечення наступності у розвитку дослідницьких умінь. Йде мова про те, щоб на ІІ етапі відстежувати учнів 9-10 класів, які через рік доопрацюють роботи і гідно виступлять на конкурсі.
Із доповідями щодо покращання роботи Малої Академії виступили: Черевко Ігор Михайлович – декан факультету математики та інформатики, доктор фізико-математичних наук, професор, завідувач кафедри математичного моделювання ЧНУ імені Юрія Федьковича; Кульбабська Олена Валентинівна – доктор філологічних наук, професор кафедри сучасної української мови ЧНУ імені Юрія Федьковича; Костащук Іван Іванович - кандидат географічних наук, доцент кафедри географії України та регіоналістики ЧНУ імені Юрія Федьковича; Халавка Юрій Богданович – кандидат хімічних наук, асистент кафедри неорганічної хімії твердого тіла та нанодисперсних матеріалів, заступник директора Інституту біології, хімії та біоресурсів при ЧНУ імені Юрія Федьковича; Ільків Микола Васильович - кандидат історичних наук, асистент кафедри етнології, античної і середньовічної історії ЧНУ імені Юрія Федьковича.
Присутні обговорили методичні рекомендацій щодо забезпечення успішної участі слухачів БМАНУМ у Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт та прийняли відповідні рішення.