МАНівці знають, як зберегти енергетичне багатство планети
Другий (очний) етап Всеукраїнської виставки-конкурсу пошуково-дослідницьких та конструкторських робіт учнів Малої академії наук України з енергозбереження днями зібрав у столиці призерів та авторів кращих проектів за підсумками першого туру. Захід організували Національний центр «Мала академія наук України», Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» і Київський національний університет імені Тараса Шевченка в рамках ІV Всеукраїнської виставки-фестивалю «Обдаровані діти України».
Свої роботи на ІІ етапі конкурсу презентували понад 50 учасників із 16 областей. Учнівські дослідження сфокусувалися на двох основних напрямах: пошук альтернативних джерел енергії та шляхи її економного використання в побуті й на виробництві.
Так, перше місце за роботу під назвою «Склянка води: ефективно, дешево, екологічно чисто» отримала десятикласниця Донецької школи № 88 Оксана АНТОНЕНКО. Вона порівняла коефіцієнт корисної дії різних побутових приладів для нагрівання води, ціну використаної ними енергії та шкідливий вплив викидів в атмосферу. Як з’ясувалося, найвища ефективність – в електричного чайника, найдешевшим нагрівачем є природний газ, а найбільш екологічно чистим – сухе пальне. Дівчина наводить прості правила енергозбереження: для приготування їжі не використовувати багато води, готувати в закритому посуді та обирати його за розмірами конфорок плити, своєчасно прибирати накип, використовувати спеціальний посуд від відомих виробників побутової техніки (кавоварки, електричні чайники, скороварки тощо).
Володарем першого місця став і студент ІІ курсу економіко-правничого коледжу Запорізького національного університету Микола КОПИЛОВСЬКИЙ з проектом теплового двигуна для водометних суден. Розробка хлопця має всі шанси зацікавити працівників морського і річкового транспорту.
Дослідження ще одного переможця – Сергія ОРЛЕНКА з Пирятинського ліцею на Полтавщині – звучить майже фантастично: «Засоби підвищення ККД плоского теплоколектора та сонячної фотоустановки шляхом корегування їх орієнтації з використанням системи “Геліостат”».
Школярка із села Дзвинячка Борщівського району Тернопільської області Марія МУЛЯРЧУК виборола перше місце аж із двома проектами. Юна дослідниця сконструювала мікроелектростанцію для роботи на малих річках і струмках. Винахід можна використовувати для енергозабезпечення індивідуальних і фермерських господарств, освітлення вулиць, аварійного й автономного живлення. Окрім того, вона запропонувала на розгляд фахівців проект сонячного конвектора, який перетворюватиме енергію сонця в тепло і, головне, не завдаватиме шкоди довкіллю.
«Родзинкою» конкурсу стала зустріч юнацтва з науковцями Київського політехнічного інституту. Про сучасні фізичні проблеми енергетики розповів професор кафедри теплотехніки й енергозбереження Інституту енергозбереження та енергоменеджменту, доктор технічних наук Валентин ЄРОШЕНКО. Його колега, кандидат технічних наук Віталій ПОБІГАЙЛО, прочитав лекцію на тему «Енергозбереження як один з пріоритетних напрямів промисловості та економіки України».
А завершилось наукове змагання екскурсією школярів до Державного політехнічного музею НТУУ «КПІ».
Тетяна Алєксандрова