Вчені пишуть про шкоду ГЕС. Попереджали й Україну

Європа і США поступово відмовляються від гідроелектростанцій, оскільки вони шкодять навколишньому середовищу і не приносять достатнього прибутку.

Гідроелектростанції шкодять навколишній природі і, при цьому, економічно невигідні, тому західні країни відмовляються від експлуатації ГЕС, йдеться в новому дослідженні вчених.
Нещодавно Всесвітній фонд природи (WWF) заявив, що масштабне неконтрольоване будівництво гідроелектростанцій в Україні може призвести до екологічної катастрофи - уже зникають унікальні види риб та інших організмів, погіршується якість води. Корреспондент.net розповідає подробиці.
Чому Захід відмовляється від ГЕС
На сьогоднішній день більше 70 відсотків відновлюваної електроенергії виробляється на гідроелектростанціях. Якщо розвинені країни Заходу відмовляються від ГЕС і демонтують їх, то країни, що розвиваються, активно продовжують їх будувати - близько 3,7 тисячі великих і середніх ГЕС знаходяться на стадії будівництва.
Європейці і американці масово будували електростанції на річках у середині минулого століття, після 1960-х років ця тенденція пішла на спад. Наприклад, у Сполучених Штатах на гідроелектростанції припадає близько 6 відсотків від усієї електроенергії, що виробляється.
Залишилося 12 років. Катастрофічне танення полюсів
Американські вчені з Мічиганського університету 5 листопада опублікували в журналі PNAS нове дослідження, у якому говориться, що будівництво і робота ГЕС шкодять річковій екології, призводять до переселення мільйонів людей, а парникові гази із затоплених територій вносять негативний внесок у зміну клімату.
Як пояснюють дослідники, держави були зацікавлені в недорогій електроенергії, тому не звертали уваги на екологічні і соціальні ризики.
Однак більше 90 відсотків побудованих з 1930-х років ГЕС приносили менше прибутку, ніж передбачалося.
Будують не для людей, а для промисловості
Автори дослідження пишуть, що ГЕС у країнах, що розвиваються, часто будують не для потреб звичайних громадян, а для великих індустріальних гравців.
Так, гідроелектростанція на річці Конго вартістю у 80 мільярдів доларів, як передбачається, повинна буде виробляти більше третини від усього нинішнього обсягу електрики в Африці. Але більше 90 відсотків виробленої на ній енергії піде на видобуток корисних копалин у Південну Африку.
У Бразилії також будують велику кількість ГЕС, електроенергія з яких проходить повз будинки звичайних людей. Тільки п'ять років тому на річці Мадейра добудували дві електростанції, але їх показники також виявилися збитковими.
Шоста хвиля вимирання. Людина вбила 60% тварин
Зараз у Бразилії діє заборона на будівництво нових ГЕС. Однак, як передбачається, новий президент Жаїра Болсонару її зніме і планує звести ще 60 нових дамб. Потужність річок через них зменшується, тому доводиться будувати ще більше.
При цьому ГЕС завдають шкоди як природі, так і людям. Так, від будівництва станцій в Африці можуть постраждати близько 60 мільйонів осіб, які живуть за рахунок рибальства на річці Меконг.
Вчені закликають більше інвестувати в альтернативні джерела - сонячні і вітряні електростанції, а в гідроенергетику вкладати тільки там, де це необхідно.
ГЕС шкодять екології України
У березні цього року Всесвітній фонд природи опублікував доповідь з приводу розвитку малої гідроенергетики України.

У ньому експерти закликають враховувати не тільки задоволення сучасних енергетичних потреб країни, а також міжнародні зобов'язання, захист інтересів майбутніх поколінь і забезпечення безпечного і здорового навколишнього середовища.
За останні 10 років держава не розробила стратегію і планування розвитку малої гідроенергетики, кажуть у WWF.
Відродження. Сонячна електростанція в Чорнобилі

"Немає в Україні й нормативних екологічних вимог до будівництва і експлуатації малих гідроелектростанцій (МГЕС), які відповідають сучасним реаліям. Планування на місцях має хаотичний характер - без урахування впливу на навколишнє середовище, без розгляду альтернатив і доцільності проекту для громад", - наголошується в документі.
Також наголошується, що більшість МГЕС будуються і працюють з порушенням чинного екологічного і містобудівного законодавства.
"Масштабне неконтрольоване будівництво об'єктів МГЕС в Україні в останні роки призводить до зникнення унікальних видів риби і більшості водних організмів, погіршення якості води в річках, зміни гідроморфологічних режимів, осушення річок, в окремих регіонах - до соціальної напруги, і може призвести до екологічної катастрофи", - кажуть у фонді.
WWF навів 12 розгорнутих пунктів, відповідно до яких допустимо розвивати будівництво малих гідроелектростанцій в Україні.

Джерело: https://ua.korrespondent.net

Фотогалерея

foto
Обдарована молодь – майбутнє кожної нації
Всi фото more

Опитування

Щоб на вашу думку потрібно змінити в навчальному процесі Малої академії?

Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН